Bursdag

Ja, det er min dag. Skal man fortelle det her da? Hvorfor ikke?Det er en glede å få feire. Hva er alternativet liksom? Får man ikke flere år, så er det jo slutt! Nei, jeg er glad for alle år jeg får, og dagen skal feires. Juhu. Hurra for meg.

Hva skjer?

Hva skjer? Stadig setter jeg meg for å blogge litt og stadig blir jeg avbrutt. Det var ikke sånn før? Merkelig. Men det er rart det der, når vi begge går her hjemme hver dag. Stadig kommer unge og eldre innom på prat og kaffe. Så koselig. Men da rekker man slett ikke alt annet. Men jeg tar det som det er jeg, og er glad huset stadig fylles av latter, ungeskrik og kaffeduft. Men ut går jeg, for helsa skal jeg da også ta vare på. Kaldt er det om dagen. Det gjelder å kle seg. Tenk det er allerede sist uke i janaur. Nå lysner det!

Kakebaking, igjen…

Ja, det er stadig kaker som skal bakes i familien, og da må jeg teste ut litt av hvert. Denne gangen var det tyler som lagde nesten små tulipaner eller roser. Synes det så så fint ut, men lett var det visst ikke. Først hadde jeg for tjukk krem, så hadde jeg for tynn. Uansett hva jeg gjorde ble det slett ikke det de sa tylene skulle lage? Så var det den grønne greia i midten der da. Tuile heter det visst, koralltuile.

Jeg jobbet på og øvde. Så mye oppvask og klin! Men til slutt fikk jeg da til de tulipanene. Det gjaldt å ha rett konsistens, og for all del, du MÅ tørke av tuppen på tylen mellom hver blomst!!!! Sjokoladekaken til venstre he.r er ikke klar enda. Men det blir litt sånne korallgreier i grønt, ja det ble faktisk flere enn en!

Jeg synes det ligner litt blonder jeg. Litt forskjellig farge ble det, etter hvor mye konditorfarge jeg hadde i.  Det er en blanding av rapsolje, hvetemel, vann og farge. Det smakte litt smultbakst, så det var slett ikke dumt. Det er ikke første gangen jeg lager dette, så jeg har lært. Igjen gjelder det å prøve seg fram med litt om gangen, og for all del ha ikke for sterk varme. Mer kakebakst følger en annen dag!

 

Pannekakerose

Rosepannekake er da pent? Lag en vanlig pannekakerøre, og tilsett 1 ss rød konditorfarge. Rør det sammen og la det svelle en halv times tid. Stek små pannekaker ca. 10-15 cm. Om de ikke er helt like hverandre og trill runde, gjør det ikke noe. Det synes ikke når du har brettet de sammen med krem.

Ikke bruk sterk varme, for da blir pannekakene lett for brune. De skal jo ha litt rødfarge som i en vakker rose.  Avkjøl pannekakene godt.

Krem :

50 g romtemperert smør

100 g melis

1 ss vaniljesukker

1 boks romtemperert Philadelfiaost, naturell

ca.1 dl romtemperte jordbærsyltetøy

Rør smør og melis godt sammen,  og rør inn det andre.

Smør kremen på den ene halvsiden av en pannekake og brett den andre delen over. Fortsett til alle er fylt. Har du krem til overs bruker du det på noe annet, muffins eller lignende.

Rull sammen første pannekake og sett den på høykant. Fortsett med pannekake etter pannekake til du har en fin rose. Jeg brukte  3-4 små pannekaker til hver rose. Bruk en tannpirker som hjelp for å holde rosen i sammen. Knytt rundt et bånd og fjern tannstikkerene. Dryss over litt melis. Server rosen med pisket krem og sjokoladesaus. Den serveres kald! Vil du ha den varm, må du droppe kremen inni!

Her pyntet jeg rosene med noen silkeblader i grønt.

 

 

 

Rester!

Ja, det blir mye restegarn her. Da er det godt å få brukt det opp til noe fornuftig. Det ble et skjerf  i garn med mange farger, og en varmende hals av grønt ullgarn.Rester av servietter ble til pynt på batterilys og rester av tegneark fikk en gaupetegning.

Til slutt viser jeg en restemiddag. Den ser skikkelig grå ut, men det smakte så godt. Rester av stek og tomater og annet. Jeg hadde rester av kokt strimlet kål og gulrøtter, gul- og litt rød løk, 1 dl rømme og hakkede mandler. Jeg kjørte alt av grønnsaker og rømme, pluss litt vann, sammen i en stekepanne og varmet det opp. Det ble smakt til med soyasaus og krydder. Så la jeg rester av kjøtt og poteter over, og la på lokket. Ned med varmen, og så var det bare å vente en kvarter. Deilig restemiddag ble det.

Frodith finner på!

Ja, den damen Frodith er kreativ og morsom. Gå inn og se selv HER! Denne gangen lurte hun må masse om oss, og jammen fikk det tankene mine til å gå! Rare matretter, hvilket dyr vil du være og mye annet. Jeg har alltid ansett meg selv som katt, men når jeg tenker etter, er jeg mer en gaupe! Skulle forresten ønske at jeg møtte en gaupe i skogen. De ser oss, men vi ser ikke dem. Spor har jeg ofte sett og fulgt, men selve dyret; det er så smart liksom. Som barn hadde vi gaupe nær der jeg bodde. Ofte hørte vi skrik i våren, skrik som gikk gjennom marg og ben.

Siden i livet har jeg følt at jeg også vil skrike ut. Hyle i avmakt over urettferdigheter og uro i verden, egne tanker og bedrøveligheter også. Flere steder har navn av med gaupe. I min ungdom gikk jeg til Gaupeknatten og så utover fra utsiktspunktet. En gaupe som gikk dit hadde skikkelig oversikt. Der kan man visst se helt til Oslomarka, på klare dager. Gaupa har myke poter og farger som går i ett med omgivelsene. Sånn vil jeg også ferdes i naturen. Gaupa, et spennende dyr, men  er jeg selv spennende nok til å ligne en gaupe tro?

Hva så?

For et vær der ute i det virkelige liv! Jeg drømmer meg bort i min lille minigård. Der er det stabilt vintervær med ski- og sledeføre. Hest og gråtasstraktor har hentet tømmer i skogen og veden skal sages og stables…….

Her står trærne sorte og våte mot en regntung himmel og gårdsplassen er som en skøytebane. Hva blir fortsettelsen i januar?

Merker

Det bli visst merker overalt etter dette været! Merker etter snøfreseren og etter sko, etter piggsko og etter Kong Vinter. Til og med under taket på terrassen har det nå blitt snø! Ja, vi merker at det er vinter nå.

Nå er det snømannvær der ute og jeg ble nesten en snømann selv på trimturen. Godt å komme inn og få på varme ullsokker og slappe av.

Skrollesyken!

Har fått skrollesyken! Når man ikke er på blogg hele tiden får jeg det. Alle legger ut så mye fint og jeg vil jo se innleggene. Men da må man visst skrolle seg gjennom alt som er for å komme seg bakover. Slitsomt! Før så kom det opp sånne små bilder nederst av de siste innleggene, så kunne man trykke på det og lett komme til eldre innlegg, men nei da! Alt må visst moderniseres og fikses. Høyrearmen min liker det ikke!!!!